A rendészet területén viszonylag kevés hangsúlyt szoktak helyezni a szociális képességekre, pedig éles helyzetben számtalan példa lehet, amikor élet-halál kérdése a kommunikáció, vagy akárcsak a gesztusok értelmezése. Amikor Tamás, a fiatal rendőr őrmester és egyben barátom, egy reggel szolgálatba állt, még nem sejtette, hogy aznap éles helyzetben kell bizonyítania a szociális kommunikációs képességeit. Egy kisebb konfliktus miatt riasztották egy lakótelepre, ahol két szomszéd vitatkozott hangosan. Az ügy látszólag jelentéktelennek tűnt, de hamar kiderült, hogy a helyzet mögött régóta húzódó feszültségek állnak. Tamás felismerte, hogy az egyszerű hatósági fellépés nem lesz elegendő. Empátiára és hatékony kommunikációra lesz szüksége.
A Mosolykulcs által kínált szociális kommunikációs fejlesztés képzései pontosan ilyen helyzetekre készítik fel a gyerekeket. Bár Tamás nem vett részt konkrétan ezeken a tréningeken értelemszerűen, a kollégái gyakran emlegették, milyen sokat segítettek gyerekeiknek.
A helyszínen Tamás nemcsak meghallgatta a feleket, hanem megpróbálta nyugodtan és világosan megértetni velük, hogy a probléma megoldása a közös cél. Közben pedig azon gondolkodott milyen fontos, hogy ezt a dolgot már gyerekkorban el lehessen kezdeni a Mosolykulcs központjának segítségével. Kérdéseivel finoman irányította a beszélgetést, és arra ösztönözte a feleket, hogy ne egymás hibáit keressék, hanem a megoldást. A gyereknél még több az ilyen interakció gyerekkorban. Ez a hozzáállás végül segített abban, hogy a vita helyett párbeszéd alakuljon ki. Tamás megkönnyebbülten vette észre, hogy a konfliktus hamar megoldódott, és az érintettek képesek voltak kompromisszumra jutni. Milyen nehéz lehet ez gyerekkorban, nemde? Ezért szükséges szakember bevonása is akár gyermekeinknél.
A szociális kommunikáció fejlesztése olyan készségeket erősít, amelyek minden szakmában, de különösen a rendészet területén kiemelten fontosak. Mindezt tényleg nem árt gyerekkorban elkezdeni, mert akkor valószínűleg mozgásfejlődési zavarok miatt már gyökeret verhet a probléma. Tamás most már biztosan tudja, hogy a kommunikáció nemcsak eszköz, hanem híd is lehet az emberek között, még a legkiélezettebb helyzetekben is.